Druk 3D
Jak działa drukowanie 3D?
Każda drukarka 3D wytwarza części w oparciu o tę samą główną zasadę: model cyfrowy zamienia się w fizyczny trójwymiarowy obiekt, dodając każdorazowo warstwę materiału. Dostępne materiały różnią się w zależności od technologii druku. Wytworzone części mogą mieć szeroki zakres specyficznych właściwości fizycznych.
Części drukowane w 3D potrzebują czasami dodatkowej obróbki, aby osiągnąć pożądany poziom wykończenia powierzchni. Kroki te wymagają dodatkowego czasu i (zwykle ręcznego) wysiłku.
Zalety druku 3D:
- Tanie i szybkie prototypowanie
- Niskie koszty rozruchu
- Szeroka gama (specjalistycznych) materiałów
- Wytwarzanie skomplikowanych geometrycznie modeli, bez dodatkowych kosztów
- Personalizacja każdej części
FDM
Najbardziej opłacalny sposób wytwarzania niestandardowych części i prototypów z tworzyw termoplastycznych.
Szeroka gama materiałów termoplastycznych sprawdza się zarówno do prototypowania, jak i niektórych aplikacji funkcjonalnych.
Dostępne drukarki – Zortrax, HBOT, BCN3D
Dostępne materiały – ABS, PLA, PETG, ASA, HIPS, TPU, ESD, PCABS, Nylon
SLA / DLP
Wytwarzanie części o bardzo dużej dokładności wymiarowej, skomplikowanej geometrii oraz bardzo gładkich powierzchniach, które są idealne do wizualnych prototypów. Szeroka gama materiałów specjalnych tj. transparentne, elastyczne, do odlewów, biokompatybilne, czy przemysłowe również są dostępne.
Dostępne drukarki – Formlabs, Zortrax
Dostępne materiały – Prototypowe, Stomatologiczne, Odlewnicze, Wysokotemperaturowe, Biokomplatybilne, Elastyczne, Inne
SLS
Części z tej technologii mają bardzo dobre właściwości mechaniczne, dzięki czemu są idealne do części funkcjonalnych i prototypów. Ze względu na brak konieczności stosowania podpór (niespiekany proszek działa jako podpora), projekty o bardzo złożonej geometrii mogą być łatwo zrealizowane.
Dostępne drukarki – Sinterit
Dostępne materiały – Poliamidy, Elastyczne
MJF
Multi Jet Fusion to przełomowa technologia druku 3D, opatentowana przez firmę HP, polegająca na spajaniu proszków tworzyw sztucznych przy użyciu ruchomej, precyzyjnej głowicy termicznej oraz głowic drukujących nanoszących dwa rodzaje agentów wspomagających proces druku. Stosowanie poliamidu 12 (nylonu) jako materiału modelowego pozwala na osiągnięcie znakomitych własności mechanicznych, spełniających wymagania konstrukcyjne w wielu gałęziach przemysłu (lotnictwo, automotive, przemysł maszynowy). Proces druku 3D MFJ jest na tyle wydajny, że możliwe jest wytwarzanie detali “na gotowo”, również w krótkich seriach produkcyjnych.
JAK DZIAŁA DRUK 3D W TECHNOLOGII MULTI JET FUSION (MJF)?
Druk 3D MJF polega na warstwowej konsolidacji proszków tworzyw sztucznych. Odpowiednio przygotowany i wstępnie podgrzany proszek nakładany jest w obszarze roboczym przy użyciu rolki. Następnie, precyzyjna głowica drukująca nanosi dwa rodzaje agentów wspomagających proces druku. Pierwszy ze środków tzw. fusing agent dozowany jest w obszarach modelowych, a jego własności powodują zwielokrotnienie absorpcji promieniowania cieplnego. Drugi z nich (detailing agent), nanoszony jest przy zewnętrznych konturach elementów, celem łatwiejszego oddzielenia niespieczonego proszku i zwiększenie dokładności odwzorowania. Po zaaplikowaniu agentów, nad warstwą materiału przejeżdża specjalna głowica nagrzewająca powodująca przetopienie warstwy modeli, po czym proces jest powtórzony dla kolejnej warstwy, aż do uzyskania końcowej geometrii. Nie stosuje się struktur podporowych.
1. Przygotowanie modelu CAD 3D
2. Dozowanie agentów i przetapianie proszku
3. Oczyszczanie z luźnego proszku
4. Wysyłka / obróbka dodatkowa modelu
ZASTOSOWANIE TECHNOLOGII MJF
- Modele koncepcyjne i funkcjonalne prototypy
- Krótkie serie produkcyjne
- Finalne wyroby
- Części zamienne i części maszyn
- Obudowy elektroniki
- Pomoce warsztatowe
- Modele przedoperacyjne i fantomy
- Modele architektoniczne, instalacje artystyczne
SPECYFIKACJA MJF
MJF (multi jet fusion) to najnowsza technologia druku 3D, polegająca na spajaniu proszków tworzyw sztucznych przy użyciu ruchomej, precyzyjnej głowicy termicznej oraz głowic drukujących, nanoszących dwa rodzaje agentów wspomagających proces druku.
Czas realizacji:
Średni czas realizacji wynosi od 3 do 10 dni roboczych, w zależności od gabarytów części, liczby podzespołów i wariantu wykończenia.
Dokładność wymiarowa:
Technologia MJF pozwala na wykonanie kompleksowej geometrii z dużą dokładnością i powtarzalnością. W zależności od odwzorowywania detalu oraz jego położeniu w komorze przyjmuje się wartość +/-0,2 mm dla wymiarów mieszczących się do 100 mm i +/-0,2% dla wymiarów powyżej 100 mm.
Maksymalne wymiary części:
Na maksymalny wymiar części wpływ ma wielkość zasobnika, w którym przebiega proces – obecnie maksymalne wymiary efektywne komory roboczej to 380 x 284 x 380 mm. Części można dzielić, a następnie ze sobą łączyć, co pozwala znacznie zwiększyć ich maksymalny wymiar.
Warianty wykończenia:
Po procesie części są oczyszczane z zalegającego proszku i piaskowane. Niewykończone części po procesie są w kolorze ciemnoszarym. Dodatkowo elementy wytworzone w technologii MJF można barwić na kolor czarny, lakierować, grafitować oraz polerować w celu uzyskania określonego efektu końcowego.
Własności mechaniczne:
Poliamidy to tworzywa sztuczne zaliczane do materiałów konstrukcyjnych. Są wytrzymałe i elastyczne, odporne na uderzenia. Elementy wykonane w technologii MJF cechują się izotropowością, czyli posiadają jednakowe właściwości niezależnie od kierunku działania siły. Przyjmuje się, że ich wytrzymałość na rozciąganie to 50 MPa.
Nasze usługi
Druk 3D
Korzystamy ze sprzętu uznanych producentów i wysokiej klasy materiałów.
Skanowanie 3D
Za pomocą skanera 3D możemy szybko i łatwo przekształcić rzeczywisty obiekt w cyfrową chmurę punktów.
Projektowanie 3D
Tworzymy obiekty 3D w profesjonalny sposób, które będzie można wydrukować na naszych drukarkach.
Post-processing
Wydruki możemy pokryć farbami modelarskimi oraz żywicą XTC-3D.